loader

درباره‌ی ما (به قلم مدیر)

به نام خداوند ایثار و انصاف

حبیب ا... احمدی هستم مدیر وبلاگ ایران-ایگوانا. لازم میدونم درمورد فلسفه وجودی ایران-ایگوانا و اندکی درمورد خودم به عنوان مؤسس وبلاگ خدمت شما توضیحاتی ارائه کنم.

وبلاگ ایران-ایگوانا درسال 1391 باگرفتن سرویس از رزبلاگ کار خودش رو آغاز کرد، مدتی بعد به علت مشغله بنده، معلق شد و اکنون در سال 1398 دوباره با قالبی زیباتر فعالیت خودش رو ازسر می‌گیره. هدف بنده از تاسیس ایران-ایگوانا ایجاد فضایی برای به‌اشتراک گذاشتن مطالب مفید به زبان فارسی برای صاحبان ایگوانا و علاقه‌مندان به این مخلوق زیبا بود. مطالب، بیش‌تر حاصل ترجمه از منابع معتبر خارجی هستن و بنده به‌خاطر فقدان مدرک آکادمیک در زمینه موضوع وبلاگ، به‌خودم اجازه نمیدم مطالبی به‌قلم خودم اضافه کنم و در این مورد خیلی محافظه‌کارانه عمل می‌کنم تا خدایی نکرده ناخواسته برخیل افسانه‌ها و باورهای اشتباه درمورد خزندگان و به‌خصوص ایگوانا موردی رو اضافه نکنم.

ما در ایران-ایگوانا سعی می‌کنیم مطالب جامعی رو درمورد چگونگی نگهداری از ایگوانا در اختیار مردم قرار بدیم و تا حدامکان باورهای نادرست رو در این زمینه از بین ببریم و نهایتاً به‌نقطه‌ای برسیم که صاحبان ایرانی ایگوانا به‌بهترین شکل ممکن و بدون تحمیل یا تحمل رنج بر اثر فقدان اطلاعات کافی، از حیوان خانگی خود نگهداری کنن.

شما هم قطعاً بین دوستان، فامیل و اطرافیان خودتون موارد زیادی رو از شکنجه ناخواسته حیوانات خانگی توسط صاحبان اون ها مشاهده کرده‌اید. به عنوان مثال در عکس زیر ایگوانایی رو ملاحظه می‌کنید که به‌علت عدم برخورداری از نور یو‌وی‌بی دچار بیماری نرمی استخوان شده و اسکلت حیوان دفرمه.

بیماری استخوانی ایگوانا

ایگوانای بیمار

بیماری استخوانی ایگوانا

بیماری استخوان

ناراحت کنندس! نه؟ در مورد نگهداری نامناسب از گیاهان چه‌طور؟

نگهداری نامناسب از گیاه

گیاه بیمار

تعمیم عجیبی بود. میدونم. ولی بد نیست سعی کنیم که یا مسئولیت نگهداری از چیزی رو برعهده نگیریم یا درست انجامش بدیم.

من به‌طور کلی دلیل نگهداری نامناسب از حیوانات خانگی رو در چند چیز خلاصه میدونم:

 • نگهداری فرد نامناسب از حیوان زبان بسته: برای مثال کودکان نمی‌تونن برای خزندگان که نگهداری از اون‌ها بسیار دشوار هست، صاحبان خوبی باشن.
 • اطلاعات غلط فروشنده‌ها و باورهای نادرست درمورد نگهداری از حیوان خانگی: مثلاً بسیار مشاهده شده که فروشنگان فروشگاه‌های حیوانات خانگی به‌مشتری‌ها پیشنهاد کرده‌اند، که گهگاگی به‌ایگوانای خود گوشت بخورانند. که البته این به‌وضوح باورد نادرستی هست.
 • ایجاد تابو و در‌نتیجه سانسور اطلاعات در‌مورد نگهداری از برخی حیوانات: به نظر بنده حقیر اگر از نگهداری ایگوانا تابو بسازیم و بستری برای به‌اشتراک گذاشتن مطالب مفید در مورد نحوه نگهداری از ایگوانا و مشکلات بسیارش ایجاد نکنیم، نه تنها مسئله خرید ایگوانا به قوت خود باقی خواهد ماند بلکه با صاحبانی مواجه خواهیم شد که به علت عدم آگاهی، صرفاً باعث شکنجه و زجر حیوانی خواهند شد که حق حیاتی بی‌درد رو داره. بنده عقیده دارم اگر ما دشواری های نگهداری از حیوان خانگی ایگوانا رو برای مردم شرح بدیم بسیاری از کسانی که برای خرید این حیوان ترغیب شده‌اند، از تصمیم خودشون برخواهند گشت و جالبه بدونید که این یکی از هدف های ثانویه‌ی ایران ایگواناست.
 • تنبلی و عدم احساس مسئولیت صاحبان ایگوانا برای افزایش آگاهی خود و تحقیق درمورد نحوه نگهداری درست از حیوان.
 • `

به امید خدا و همکاری شما دوستان عزیر امیدوارم به‌کمک وبلاگ ایران-ایگوانا بتونیم با عوامل یادشده در بالا مقابله کنیم.

و اما درمورد خودم: کارشناس مهندسی نرم‌افزار هستم، و صرفا علاقه‌مند به بعضی از خزندگان ازجمله ایگوانا. ژست حامی حقوق حیوانات خانگی به خودم نمی گیرم! خودم هنوز ایگوانا ندارم و در حال حاضر با هیچ پت‌شاپی برای تبلیغ، همکاری ندارم. وبلاگ ایران ایگوانا رو برای دل خودم تأسیس کردم و ان‌شاءا... به‌کمک شما اداره می‌کنم و هیچ عوایدی برای من نخواهد داشت.

حبیب الله احمدی

حبیب اللّه احمدی، مدیر تارنگار ایران‌ایگوانا

در آخر وظیفه خودم میدونم از شرکت گلکسی‌وب که در برنامه نویسی سایت به من کمک شایانی کردن تشکر فراوان کنم.

سوالات متداول

شما که به‌نگهداری نادرست از حیوانات خانگی انتقاد دارید. چرا اساساً به‌پرورش حیوانات در قفس خرده نمی‌گیرید؟
نگهداری صحیح از برخی حیوانات خانگی می‌تونه محیط بهتری از محیط اصلی زیست اونها ایجاد کنه. برای مثال ایگواناهایی که در اسارت به خوبی نگهداری شده‌اند میتونن تا بیست سال عمر کنند که این امر در طبیعت به خاطر مخاطرات فراوان برای حیوان، غذای مضر یا ناکافی، اضطراب در مواجهه با خطرات و... ممکن نیست.
آیا ایران-ایگوانا برخلاف ادعای خودش دیگران رو به‌خرید ایگوانا ترغیب نمی‌کنه؟`
خیر؛ درصورتی که وقت بگذارید و همه‌ی مطالب وبلاگ رو مطالعه بفرمایید. در این صورت بار سنگینی رو بر روی دوش خودتون احساس خواهید کرد که شما رو از خرید حیوان منصرف می کنه. مگر این که در خودتون عشق و توان کافی برای نگهداری از حیوان رو احساس کنید.
آیا نگهداری از ایگوانا با فرهنگ یا دین ما تعارضی نداره؟
ایگوانا یک حیوان خانگی خاص یا exotic pet هست. مورد علاقه ی اکثر افراد نیست و طبیعی هست که نگهداری از ایگوانا نه خیلی رایج هست و نه به مذاق اکثریت مردم خوش میاد. اما فکر نمی کنم مثل سگ یا خوک مشکلی با آموزه های دینی ما داشته باشه.
در دنیایی که بسیاری از مردم درشرایطی رقت‌بار زندگی می‌کنند و در برخی کشورها مردم از حداقل امکانات رفاهی زندگی برخوردار نیستند چرا نگهداری درست از ایگوانا باید برای ما مسئله باشه؟
عدم تحقق آرمان شهری برای خوب زیستن همه‌ی انسان‌ها نباید مارو نسبت به نگهداری درست از حیوانات و برخورد مناسب با اونها بی تفاوت کنه. برخورد صحیح با حیوانات رو در متون دینی ما با اندکی تحقیق فراوان پیدا خواهید کرد.

قوانین ایران-ایگوانا

 •   

  در ایران-ایگوانا بحث سیاسی یا حتی اجتماعی نمی‌کنیم چون ما رو از موضوع اصلی منحرف می‌کنه. به همین دلیله که به موضوعات دیگری هم غیر از ایگوانا نمی‌پردازیم.

 •   

  در ایران-ایگوانا کاری برخلاف قوانین کشور یا هنجارهای دینی انجام نمی‌دیم.

 •   

  در ایران-ایگوانا تبلیغ برای فروشگاه‌های حیوانات خانگی رو از حد نمی گذرونیم.

 •   

  مدیر حق داره مطالب و نظرات نقض کننده‌ی قوانین وبلاگ رو با صلاحیت خودش حذف کنه.